Silisli Sac

04.07.2023

Silisli Sac; yüksek geçirgenlik ve düşük miktarda manyetik kayıp gibi birtakım manyetik özellikler elde etmek için üretilen özel çeliklerdir.  Silisli sacların en önemli özelliği, içerisinde bulundurduğu silisyum sayesinde demirin içerisindeki manyetik özelliklerde zamanla meydana gelebilen bütün değişikliklerin azaltarak demirin daha kararlı hale gelmesi sağlamakta ve manyetik kayıpları minimuma indirerek verimi arttırmaktadır.

Özellikle elektrik ve elektronik endüstrilerinde oldukça yaygın olarak kullanılan silisli saclar, aksamın uygun voltajlarda problemsiz şekilde çalışmalarını sağlamaktadır.

Ağırlıklı olarak elektrik motoru imalatı, dalgıç pompa imalatı, makine imalatı gibi alanlarda yoğun tüketimi olan silisli saclar, bu sayede otomotiv, beyaz eşya, endüstriyel motor, inşaat, enerji, sağlık, makine imalat gibi çok farklı endüstrilere hizmet etmektedir.

Silisli Sacın Özelikleri

Yüksek sıcaklık dayanıklılığı: Silisli sac, yüksek sıcaklıklara dayanıklı olabilir ve termal şoklara karşı direnç gösterebilir. Bu özellik, silisli sacın elektrik motorları, endüstriyel fırınlar, yüksek sıcaklık işlemleri ve termal uygulamalar gibi yüksek sıcaklık ortamlarında kullanılmasını sağlar.

Yüksek elektriksel yalıtım: Silisli sac, elektrik akımını iyi bir şekilde yalıtabilir. Bu özellik, elektrik ve elektronik endüstrisinde olduğu gibi bu alanların hizmet ettiği tüm sektörlerde, elektrik yalıtımı gerektiren uygulamalarda ve yüksek gerilim ekipmanlarında kullanılmasını sağlar.

Düşük termal genleşme katsayısı: Silisli sacın termal genleşme katsayısı düşüktür, yani sıcaklık değişimlerine karşı istikrarlıdır. Bu özellik, termal uygulamalar ve hassas ölçüm cihazlarında kullanıldığında önemlidir.

Yüksek saflık: Silisli sac, yüksek saflıkta silika içerebilir. Bu, istenmeyen katkı maddelerinin az olduğu ve daha homojen bir yapıya sahip olduğu anlamına gelir.

Silisli saclar; Otomotiv endüstrisi, elektronik endüstrisi, inşaat sektörü, mutfak eşyaları üretimi, mobilya sektörü ve diğer birçok endüstriyel alanda kullanılabilir. Uygulama gereksinimlerine bağlı olarak, farklı boyutlarda, kalınlıklarda ve yüzey çeşitlerinde silisli sac üretilebilmektedir. Silisli sacın spesifik özellikleri üreticisine, kullanım amacına ve işlem gördüğü sürece bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla, belirli bir silisli sac ürününün özelliklerini tam olarak belirlemek için üreticisiyle ürün spesifikasyonlarını değerlendirmek kullanım amacınız için aydınlatıcı olacaktır.

Silisli Sacların Kullanım Alanları

Otomotiv Endüstrisi: Silisli sac, otomotiv sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılır. Tüm araçlarda kullanılan havalandırma motorları, silecek motorları, cam motorları, koltuk hareket motorları gibi elektrikli motorlarda kullanıldıkları gibi, yeni nesil elektrikli araçların elektrik motorlarında da silisli saclar kullanılmaktadır.

Elektrik ve Elektronik Endüstrisi: Silisli sac, elektrik ve elektronik endüstrisinde de yaygın olarak kullanılır. Elektrik panoları, elektrikli ev aletleri, beyaz eşya, elektronik cihazların kabukları ve bileşenleri, elektrik kontakları ve kablolar gibi birçok uygulamada kullanılabilir. Silisli sacın yüksek elektriksel yalıtım özellikleri, bu tür uygulamalarda önemlidir.

Elektrik Motoru: Silisli sacların malzeme özellikleri, elektrik motorlarının ve dolayısıyla bu motorların kullanıldığı sistemlerin verimliliğini ve performansını etkilemektedir. Verimli bir elektrik motoru tasarımı ve imalatı için silisli sacın kalitesi ve aynı zamanda kesim proseslerinin etkisini dikkate alması gerekir.

Dalgıç Pompa Endüstrisi: Dalgıç pompalarda elektrik motoru olarak genellikle tek ve üç fazlı sincap kafesli asenkron motorlar kullanılmaktadır. Asenkron motorda stator ve rotor, silisli sacların preslenmesi ile oluşmaktadır. Motorun verimini arttırmak için kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve kesim proseslerinin dikkate alınması gerekir.

Geniş ve çok yönlü bir kullanım yelpazesine sahip olan, dilme ve boy kesme hatlarımızda müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda minimum fire ile ebatlanarak prese hazır halde sunduğumuz M230 ile M1300 kalite arası 0,35 mm ve 0,65 mm kalınlık arasında değişen NGO Silisli Sacları, Somal ayrıcalığı ile firmamızdan temin edebilirsiniz.